Öppen information från myndigheter
2010-03-04 – 16:53Det går nu att beskåda min senaste skapelse på GovData.se, sajten är uppbyggd runt information som jag fått tag på från myndigheter under offentlighetsprincipen.
I dagsläget så är all information baserat på finansiell information såsom vilka företag som tar betalt till vilka myndigheter och hur mycket.
Det är riktigt trevligt att kunna se utgifterna som ca 70 av våra myndigheter har: Vart tar våra skattepengar pengar vägen? Vilka företag levererar för hur mycket och till vem?
Användningsområdena är många och jag tar gärna emot förslag på hur jag kan förbättra sajten med grafer exempelvis och dylikt (vilket ej finns i dagsläget).
Hittar du några snaskiga detaljer? Skriv en kommentar på GovData eller här på bloggen.







Translate this blog
14 Responses to “Öppen information från myndigheter”
Vilken grym tjänst, hatten av! Hur ofta uppdaterar du datan? Vad sägs om ett enkelt API som tidningsredaktioner kan polla med?
Christian Bolstad senaste inlägg blog ..Häckla SJ for fun and profit
Skrivet av
Christian Bolstad, Mar 4, 2010
@Christian Bolstad: Ska försöka uppdatera på årsbasis. Ett API är ju ett måste, dock vet jag inte riktigt hur eller vad API:et ska göra. Sökningar på bolag kanske?
Skrivet av
Jonas, Mar 4, 2010
Ang. grafer så tycker jag att Googles Chart API funkar grymt: http://code.google.com/intl/pt-BR/apis/charttools/index.html
Väl värt ett test om du inte redan kollat på det!
Skrivet av
Håkan Bruce, Mar 4, 2010
Ännu en grym sajt! Bara att gratulera dig & börja använda när behovet dyker upp!
Skrivet av
David, Mar 4, 2010
Verkligen imponerande!
Patrik senaste inlägg blog ..Björn Gustafsson som Bejamin
Skrivet av
Patrik, Mar 4, 2010
Idén är klockren! Att få lite transparens i vart alla skattepengar tar vägen kan inte vara annat än bra.
Sajten skulle behöva lite färg, så att den inte blir lika trist som de flesta myndigheterna själva är. :)
Skrivet av
Gesen, Mar 4, 2010
Riktigt imponerande, klockren sajt! Håller med Gesen att sajten skulle må bra av lite färginslag :)
Skrivet av
Martin Kiland, Mar 5, 2010
Kul tjänst. Men det kostade mycket att få ut uppgifterna. Vilka mellanhänder är det som ska ha betalt?
Skrivet av
Pelle Sten, Mar 5, 2010
1. Färger
2. XML-api
3. Flattr för donationer
.. så har du nått :)
(bra början redan nu)
OlofB senaste inlägg blog ..Att betala för frihet
Skrivet av
OlofB, Mar 6, 2010
Kolla på Trendalyzer eller annars nåt mera öppet som Cacti kanske
Skrivet av
Johan, Mar 6, 2010
Kul tänst men baseras den alltså på at du begär ut uppgifter, och hur ställer du frågan då?
Peter Karlberg senaste inlägg blog ..Bananrepubliken
Skrivet av
Peter Karlberg, Mar 6, 2010
Haha “Swedish escort” bland populära företag… dock har ingen myndighet betalat dem något?
Populära företag borde kanske bara visa företag som faktiskt har tagit emot betalning, eller bytas till en länk som visar de företag som betalats med mest skattepengar.
Sökmotoroptimering senaste inlägg blog ..Hur görs ett seriöst länkbygge?
Skrivet av
Sökmotoroptimering, Mar 9, 2010
Grymt! :-)
Skrivet av
Daniel, Mar 12, 2010
Riktigt imponerande. Mer sådant.
sven senaste inlägg blog ..Rikt liv
Skrivet av
sven, Mar 15, 2010